İlahi Ekiplerimiz

İlahi ekibimizle dini düğünlerinizi dinimizin prensiplerine uygun bir şekilde yapılması konusunda yardımcı oluyoruz.

İnsanı dinledikçe dine yaklaştıran ve huzura erdiren ilahi, düğünlerde ve mevlitlerde söylenmektedir. Her ilde sünnet düğülerinde ilahi guruları kurularak yer almaktadır. Türkiye’nin ili olan bursa içerisinde bursa dini düğün de yapılmaktadır. İlahi gurupları başlamadan önce Kuranı kerim tilaveti ile başlanır ve ardından ilahiler söylenir.

 

Camii görevlileri yani imam ile müezzin kayımlar genelde cenaze mevlitlerine veya kuran okumaya çağırılır. Bursa tasavvuf ekibi uzun zamandır kurulmuş olan bir gurup olarak mevlit veya düğülerde yer almaktadırlar. Güzel ilahiler kasideler söylemektedirler. Kendilerine ait enstrümanlar ile gelmekte olup bunlar içerisine def, ney, kanun veya org girmektedir.

 

Genelde erkeklerin kurduğu ekipler olduğu için bayanlar ayrı gurup kurmaya başlamışlardır. Bayanlar kendi aralarında kuran veya ilahi söyleyecekleri zaman bayan ekipleri tercih etmektedirler. Bursa İslami düğün yapılması herkese örnek bir davranış olup beğenenler tarafından kendi mevlit ve düğünlere çağırılmaktadır. İlahi, Allah’ı övmek amacıyla yazılmış olan sözlerdir. İlahi kelimesi aslına bakıldığı zaman Arapça kökenli olup anlamı ise ey tanrım demektir.